دکتر-علی-جعفری

تهران ، انتهای بلوار کشاورز ، بیمارستان امام خمینی ،جنب داروخانه کخ ، پ 386

آدرس مطب

02166575275 - 02166575274

تلفن مطب

 کایفوپلاستی یا تزریق سیمان به داخل مهره چیست؟

کایفوپلاستی یا تزریق سیمان به داخل مهره چیست؟

همزمان با افزایش سن، احتمال پوکی استخوان افزایش پیدا می کند. پوکی استخوان می تواند تمامی استخوان ها و مفاصل بدن را از جمله ستون فقرات درگیر کند. افرادی که دارای پوکی استخوان هستند، به محض زمین خوردن ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شوند که شایع ترین این مشکلات شکستگی استخوان ها است. شکستگی در ستون فقرات به مرور زمان بدشکلی ستون فقرات را به همراه دارد و باید درمان شود. یکی از روش های نوین و موثر برای درمان شکستگی ستون مهره ها، کایفوپلاستی است. این روش درمانی می تواند برای حمایت از ستون مهره های شکسته شده مورد استفاده قرار گیرد و تاثیر زیادی روی بهبود سبک زندگی افراد داشته باشد.

 

دکتر علی جعفری

 

کایفوپلاستی چیست؟

پوکی استخوان بیماری شایعی است که در سنین بالا، به ویژه در خانم ها رخ می دهد. کاهش ترشح برخی از هورمون ها در بدن و کاهش کلسیم، به مرور زمان باعث پوکی استخوان خواهد شد. پوکی استخوان احتمال شکستگی در تمامی استخوان ها را از جمله ستون مهره ها افزایش می دهد. به محض اینکه فشاری روی ستون مهره ها در اثر زمین خوردن ایجاد شود، مهره ها می شکنند و عملا دیگر مانند گذشته عملکرد خوبی ندارند.

کایفوپلاستی روش درمانی برای کاهش مشکلات ناشی از شکستگی مهره ها است. این روش با تزریق سیمان به داخل مهره ها انجام می شود و می تواند ساختار شکسته مهره ها را به حالت اولیه بازگرداند. با کاهش فشار وارد شده به ستون مهره ها، کم کم علائم ناشی از شکستگی مهره ها از جمله کمردرد و فرم نامناسب ستون مهره ها رفع می شوند و فرد قادر به بازگشت به زندگی معمولی خود است.

 

 

کایفوپلاستی-یا-تزریق-سیمان-به-داخل-مهره

 

بیشتر بخوانید : عفونت ستون فقرات

 

مراحل انجام کایفوپلاستی

عمل کایفوپلاستی یک عمل جراحی نیمه تهاجمی است. بدین معنی که نیازی به برش در ناحیه کمر نبوده و می توان با کمک سوزن کوچک و بالن، این عمل جراحی را انجام داد. برای انجام این عمل لازم است که در ابتدا بیمار به صورت موضعی بی حس یا به طور کامل بیهوش شود. سپس پزشک با کمک سیستم تصویری یک سوزن توخالی را وارد محل شکستگی ستون مهره ها می کند.

از داخل این سوزن توخالی یک بالن عبور داده می شود. سپس برای اینکه فرم مهره های ستون فقرات به حالت اولیه بازگردد، بالن تا جای مورد نیاز باد می شود. سپس بالن خالی شده و از سوزن خارج می شود. در مرحله بعدی لازم است که سیمان مخصوص به مهره های ستون فقرات تزریق شود. سیمان به سرعت سفت شده و یک ساختار حمایت کننده برای مهره های ستون فقرات به وجود می آورد.

 

 

چه زمانی نیاز به انجام تزریق سیمان داخل مهره است؟

برخی از افراد تصور می کنند که هر زمانی پزشک شکستگی مهره های ستون فقرات را تشخیص داد، باید این بیماری را با جراحی درمان کنند. اما واقعیت این است که جراحی آخرین نسخه پزشکان برای درمان بیماری های ستون فقرات است. کایفوپلاستی نیز از جمله روش های درمانی است که فقط در صورت اجبار انجام می شود. در واقع هر زمانی که بیماری آنقدر شدت بگیرد که با هیچ روش دیگری نتوان آن را درمان کرد، از روش تزریق سیمان به مهره های ستون فقرات استفاده می شود.

واقعیت این است که شکستگی ستون فقرات یک بیماری پیشرونده است و علائم آن روز به روز پیشرفت می کنند. چرا که در ابتدا مهره های ستون فقرات می شکنند. سپس آن ها روی یکدیگر ساییده می شوند. کم کم به سایر مهره های ستون فقرات نیز آسیب وارد می شود. به مرور زمان بد شکلی در ناحیه ستون فقرات ایجاد می شود و افراد شاهد قوس بیش از حد در ناحیه کمر یا سینه خودشان خواهند بود. در چنین شرایطی ممکن است فشار روی نخاع و سیستم عصبی نیز افزایش پیدا کند. تشدید علائم کمردرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد و بیماران را کلافه کند. در این صورت انجام کایفوپلاستی ضرورت دارد.

 

کایفوپلاستی-یا-تزریق-سیمان-به-داخل-مهره-های-شکسته

 

 

مراقبت های بعد از کایفوپلاستی

ساده ترین راه برای جلوگیری از عوارض کایفوپلاستی، مراقبت صحیح از بیمار است. مانند هر روش جراحی دیگری، تزریق سیمان به داخل مهره های ستون فقرات نیز نیاز به مراقبت صحیح دارد. تورم و قرمزی در محل زخم و اختلال در راه رفتن از جمله علائم پس از انجام این عمل هستند که به مرور زمان از بین می روند. در طول دوره بستری در بیمارستان، ممکن است پرستاران از شما بخواهند که به آرامی قدم بزنید. حتما در این مورد با پزشک مشورت کنید. توجه به نکات زیر نیز برای مراقبت از بیماری که این عمل را انجام داده است، بسیار مهم می باشد.

  • حتما پس از جراحی و تا زمانی که پزشک توصیه کرده است، از زخم مراقبت کرده و محل زخم را خشک نگه دارید.
  • 24 ساعت پس از انجام این عمل می توانید به آرامی راه بروید. در صورت نیاز حتما در جلسات فیزیوتراپی شرکت کنید.
  • نشستن، دراز کشیدن، ایستادن و حتی راه رفتن پس از جراحی بلامانع است. اما باید در هنگام انجام این کارها دقت داشته باشید که فشار زیادی به ناحیه زخم و شکستگی وارد نکنید.دوره نقاهت عمل جراحی کایفوپلاستی چقدر است؟

یکی از مزایای عمل جراحی کایفوپلاستی نسبت به سایر روش های جراحی، کم تهاجمی بودن آن است. به همین خاطر دوره نقاهت این عمل نیز بسیار کوتاه است. افراد می توانند در معرض بیهوشی موضعی یا عمومی برای انجام این عمل جراحی قرار بگیرند. پس از اتمام عمل جراحی ممکن است افراد به مدت 1 ساعت در اتاق ریکاوری نگهداری شوند و سپس به بخش منتقل گردند.

حداکثر زمان بستری پس از انجام این عمل جراحی در بیمارستان دو روز است. اما اکثر بیماران 24 ساعت پس از انجام جراحی کایفوپلاستی به منزل می روند و مابقی دوره نقاهت خود را در منزل می گذرانند. بسته به تعداد مهره های ترمیم شده و شرایط بیمار، دوره نقاهت می تواند متفاوت باشد. بهتر است که با پزشک خود برای انجام یک سری امور خاص پس از انجام این عمل جراحی مشورت کنید.

 

تزریق-سیمان-داخل-مهره

 

آیا تزریق سیمان داخل مهره عوارض دارد؟

یکی از نگرانی های افرادی که قصد تزریق سیمان در داخل مهره های کمری را دارند، عوارض ناشی از انجام این کار است. واقعیت این است که عمل تزریق سیمان به داخل مهره ها عوارض نگران کننده ای را به همراه ندارد. به ویژه اگر این کار را نزد یک پزشک متخصص و حرفه ای انجام دهید. از طرف دیگر تزریق سیمان در داخل مهره های کمری با کمک سوزن های مخصوص انجام می شود و نیمه تهاجمی است. به همین خاطر احتمال عفونت در اثر انجام این عمل جراحی به حداقل می رسد.

با این حال اگر به دلیل عدم مهارت پزشک، خطایی در حین عمل به وجود بیاید، احتمال اینکه افراد با بی اختیاری ادرار یا عدم تعادل در راه رفتن مواجه شوند، وجود دارد. همچنین ممکن است تورم و ترشح در ناحیه زخم به وجود بیایند که ناشی از عفونت محل جراحی می باشند.

 

 

سخن پایانی

با توجه به اینکه یکی از روش های نوین برای درمان ناهنجاری های ستون فقرات، کایفوپلاستی است؛ در این مقاله سعی کردیم بیشتر در مورد این روش درمانی صحبت کنیم. تزریق سیمان به داخل مهره های شکسته می تواند تاثیر زیادی روی کاهش خطرات ناشی از شکستگی ستون مهره ها داشته باشد. فقط کافیست که افراد به تشخیص پزشک این روش درمانی را انجام دهند تا از تاثیر آن برای کاهش علائم ناشی از شکستگی ستون مهره ها بهره مندشوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *